Pre početka koncerta ruske grupe Piknik u koncertnoj dvorani čiji je kapacitet 7500 ljudi došlo je do napada koji se po preliminarnim informacijama može okarakterisati kao teroristički. Napadači su prvo eliminisali obezbeđenje koje nije bilo naoružano, te nije predstavljalo veći problem. Prvo i logično pitanje koje se nameće je zašto obezbeđenje objekta koje ima toliki kapacitet nema oružje i zašto na takvom okupljanju nema pripadnika policije ukoliko obezbeđenje nema dozvolu za nošenje oružja. Posebno je interesantno da se sve ovo odvija u zemlji koja je u ratu već dve godine.Međutim, ovo nije jedino pitanje bez odgovora..
KLJUČNA PITANJA
Ambasada SAD u Moskvi izdala je 7. marta upozorenje u kome su naveli “Ambasada prati izvještaje da ekstremisti imaju neposredne planove da ciljaju velika okupljanja u Moskvi, uključujući koncerte, a građanima SAD-a se savjetuje da izbjegavaju velika okupljanja u narednih 48 sati”.Takođe, Stejt department je podigao nivo rizika za putovanje u Rusiju na najviši- 4. Pretpostavka je da ovakva upozorenja dolaze na osnovu obaveštajnih podataka koje su prikupile američke službe. Pitanje je da li su slične obaveštajne podatke imale i ruske službe ili su SAD za planirani napad drugačije saznale?
Nakon napada SAD tvrde da iza napada na „Krokus siti hol“ u Moskvi stoji ogranak Islamske države koji je aktivan u Avganistanu- ISIS-K. Glavni neprijatelj ovog ogranka su Talibani koji iako su suniti imaju drugačiju viziju kalifata. Međutim, ISIS-K je posebno okrenut ka borbi protiv SAD-a, između ostalog odgovorni su za napad na američke vojnike u povlačenju na aerodrom u Kabulu 2021. godine.
Američki analitičari ističu da ovaj ogranak često kritikuje politiku Vladimira Putina i loš položaj muslimana u Rusiji. Međutim, činjenica je da ruska federacija i njen predsednik zapravo nemaju problema sa muslimanskim stanovništvom. Jedan od pokazatelja je dobar odnos sa Čečenima i njihovim vođom Kadirovim. Stoga ne čudi da ruski zvaničnici odbacuju ovakve američke navode i traže dokaze za iste. Te se postavlja sledeće pitanje, a to je da li je Rusija zaista prava meta za ISIS-K?
Teroristi koji su izveli napali navodno su pobegli u belom automobilu marke ”Reno“. Poslanik Aleksandar Hinštejne rekao je da su prilikom pretresa automobila osumnjičenih za teroristički napad pronađeni pasoši državljana Tadžikistana. Na snimku koji je objavila generalna direktorka RT se vidi kako pripadnici snaga bezbednosti ispituju uhapšenog, koji govori da je pucao u ljude za novac i da je došao iz Turske. Prema njegovim rečima, on ne zna ko su bile osobe koje su naručile napad, ali je za to trebalo da dobije oko pola miliona rubalja. Ovde dolazimo do sledećeg pitanja, a to je da li su napad izveli ekstremisti ili plaćenici i ako su plaćenici ko je naručilac napada?
Da li ćemo doći do odgovora na ova pitanja ili će ovaj napad biti samo iskorišćen za manipulacije od više strana pokazaće vreme. U međuvremenu možemo samo da se pridružimo međunarodnim izjavala solidarnosti i da izjavimo saučešće porodicama nastradalih.
Izvor naslovne fotografije: The Independent