Pre 20 godina Savezna Republika Jugoslavija bila je meta vazdušnih napada NATO alijanse. Napadi su trajali punih 78 dana i u njima su teško oštećeni infrastruktura, privredni objekti, obrazovne i zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture kao i crkve i manastiri. Ova intervencija najmoćnijh zemalja sveta izvršena je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN i mnogi pravni stručnjaci je nazivaju agresijom.
Vojska Jugoslavije bila je daleko inferiornija i logistički i tehnički, međutim imala je ratno iskustvo koje je deo kadra stekao u sukobima u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, ali i nameru da brani svoju zemlju od napadača. U periodu trajanja bombardovanja poginulo je preko 750 pripadnika Vojske Jugoslavije i MUP-a Srbije, medju kojima je i pukovnik pilot i komandant 204. lovačkog-avijacijskog puka Milenko Pavlović.
Milenko Pavlović je poginuo u borbi sa NATO eskadrilom iznad Valjeva 4.maja 1999. godine. Važi za jednog od najhrabrijih srpskih vojnika zbog gesta koji je učinio tokom NATO okupacije. Naime, Milenko se žrtvovao kako bi spasao mladjeg kolegu sigurne smrti koji se spremao da poleti sa aerodroma Batajnica u neravnopravnu borbu sa NATO lovcima i bombarderima. Pavlović je izvukao kolegu iz kabine uz reči: Majku vam dečju, nećete vi da ginete, ja ću! I krenuo u poluispravnom avionu ka svom rodnom kraju, ka Valjevu, u susret desetinama neprijateljskih aviona. Šanse da preživi ovaj sukob skoro da nisu postojale. Odmah po poletanju otkazao mu je generator naizmenične struje, tako da je ostao bez radara, te je ostao praktično “slep“. NATO rakete imale su tri puta veći domet od jugoslovenskih, te holandski piloti sa svojim avionima nisu morali ni da udju u jugoslovesnki vazdušni prostor, već su iz rejona Tuzle lansirali tri rakete koje su pogodile Milenkov MIG – 29. Pukovnik Pavlović nije se katapultirao, a oni koji ga najbolje poznaju tvrde da to nikada ne bi učinio ni da je za to imao priliku. Delovi njegovog aviona pali su u blizini sela Petnica. Ovo je bio poslednji Milenkov let, ali i poslednji let jugoslovenske avijacije do kraja NATO bombardovanja. Takodje, to je bio i poslednji od 11 uništenih MIG-29 aviona.
Milenko je u svojoj struci prednjačio znanjem, neustrašivošću kao i izuzetnom sposobnošću za rukovođenjem, bio je pravi komandant, sposoban da vodi svoju jedinicu. Bio je prvi pilot Vojske Jugoslavije, čovek koji je sa MIG-om 29 činio čuda i zbog čega mu se na aeromitinzima divio svet.
Njegov zavičaj Gornje Crniljevo, selo u opštini Osečina, i čitav valjevski kraj nikada nisu zaboravili svog junaka. U Valjevu se danas nalazi spomen obeležje posvećeno ovom heroju, kao i ulica sa njegovim imenom, dok se u rodnom Gornjem Crniljevu nalazi spomen kompleks koji obuhvata: Spomen česmu sa pločama pilotu Pavloviću na kojoj se nalazi i krilo sa aviona MIG-29 pilota Pavlovića, lovački dom – Milenko Pavlović Pilot, avion tipa Jastreb, top sa Cera, kao i crkva i igralište FK Milenko Pavlović Pilot. Odeljenje Valjevskog muzeja u Osečini otvorilo je stalnu postavku izložbe posvećene Milenku. Svakog 4. maja, rodbina, kolege i poštovaoci, polažu vence na spomenicima u Valjevu i selu pored Petnice Bujačić gde je oboren Milenkov avion, dok se u Gornjem Crniljevu u znak sećanja na ovog pilota održava memorijalni turnir i sadržajni programi u čast njegovog podviga. Takodje, u ove programe uključeni su piloti 204.avijacijske baze iz Beograda koji avionima preleću Valjevo i Osečinu.
Milenko Pavlović posthumno je odlikovan Ordenom za hrabrost i Zlatnom letačkom značkom. Uprkos brojnim inicijativama Milenko ni posle 20 godina nije proglašen herojem. Jedna od glavnih ulica u Batajnici nosi njegovo ime. O životu i pogibiji ovog velikog pilota Radio Televizija Srbije je snimila i dokumentarni film pod nazivom “Let u smrt”. Njegova fotografija sa pilotskom kacigom, postala je logo kompanije Hero (Heroj).
Na dan pogibije 4. maja, rođaci, prijatelji, kolege i poštovaoci lika i dela Milenka Pavlovića, polažu vence i odaju počast na spomeniku u Valjevu.
Autor: Aleksandra Savić
Foto izvor: mitropolija.com