EVROPA NA RASKRSNICI – DA RATA NE BUDE

Dana 9. maja 2025. godine, na Dan pobede u Drugom svetskom ratu, na Fakultetu za poslovne studije i pravo (Jurija Gagarina 149a, Novi Beograd), održan je medjunarodni naučnii skup EVROPA NA RASKRSNICI – DA RATA NE BUDE. Osnovni zaključak učesnika međunarodnog naučnog skupa jeste – NEKA OVAJ DAN BUDE DAN RAZUMA.

UVOD

Fakultet za poslovne studije i pravo Univerziteta UNION – Nikola Tesla, sa sedištem u Beogradu (Jurija Gagarina 149a) pored nastavnih aktivnosti, kao osnovne delatnosti, izuzetnu pažnju poklanja naučno-istraživačkom radu. U tom smislu, posebno se izdvaja priprema i realizacija naučnih projekata.

Analizrajući prilike u svetu, a posebno u Evropi, nakon početka rata u Ukrajini (2022), Katedra bezbednosti Fakulteta za poslovne studije i pravo realizuje projekat SVAREMENI GEOPOLITIČKI PROCESI U EVROPI SA ASPEKTA BEZBEDNOSNE ANALITIKE I UPRAVLJANJA KRIZAMA. U okvir tog projekta, izmedju ostalog, realizoven su dva medjunarodna naučna skupa pod nazivom EVROPA NA RASKRSNICI.

Medjunarodni naučni skup EVROPA NA RASKRISNICI, ove godine je dobio dodatak u nazivu – DA RATA NE BUDE,  s obzirom da se ove godine obeležava 80 godina od kraja Drugog svetskog rata. Svakako, i druge godišnjice su uzete u obzir, kao što su: 80 godina od formiranja Organizacije UN, 80 godina od formiranja Medjunarodnog suda pravde; 75 godina Šumanove deklaracije (Dan EU) i 50 godina prve Konferencije o evropskoj bezbednosti i saradnji – KEBS (danas OEBS).

PRIPREMA I REALIZACIJA MEDJUNARODNOG NAUČNOG SKUPA

Rukovodilac projekat prof. dr Božidar Forca ističe da su medjunarodni naučni skupovi složene aktivnosti čije su pripreme dugotrajnije. Tako, za ovogodišnji naučni skup pripreme su počele krajem 2024. godine. Tada je postavljeno osnovno istraživačko pitanje – Da li ćemo u 2025. godini obeležavati navedene godišnjice, ili će svet ući u Treći svetski rat?

Postavljeno istraživačko pitanje dostavljeno je naučnim institucijama i istaknutim pojedincima u inostranstvu i u Republici Srbiji. Naravno, naučni radnici su dodatno usmereni na moguća pitanja njihovih naučnih radova, kao što su: Uroci i posledice Drugog svetskog rata; Geopolitička prestrojavanja u Evropi nakon Drugog svetskog rata; karakter novi sukoba u sveti+u i u Evropi; nazkake stvaranja najnovijeg svetskog poretka; Rforme UN; mogući supstituti rata u rešavanju sporova medju državama i druga.

Na poziv se odazvalo preko 100 naučnih radnika iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i, naravno, iz Republike Srbije. Iz Republike Srbije su učestvovali predstavnici civilnih fakulteta i instituta, Vojne akademij, Kriminalističko-policijskog univerziteta i, posebno, profesori svih katedri Fakulteta za poslovne studije i pravo. Tako, oko 60 naučnih radnika dostavilo je 50 naučnih radova. Ostali naučnici radnici imenovani su u Naučni odbor skupa, ili su obavljali dužnost recenzenata naučnih radova.

Članke su pisali naučni radnici u vrlo širokom rasponu, od akademika, preko redovnih i vanrednih profesora, docenata, do doktoranata, mastera ali i istraživača pripravnika. Naime, cilj organizatora medjunarodnog naučnog skupa je i bio da se, pored proverenih naučnih radnika, prostor za objavljivanje radova pruži i mladim generacijama koje tek ulaze u načni rad.

Sam naučni skup je održan 9. maja 2025. godine (na Dan pobede u Drugom svetskom ratu), kroz dva uvodna izlaganja i nekoliko saopštenja u plenarnom zasedanju.

Izdvajamo najznačajnije teme i izlagače:

  • Stvaranje novog svetskog poretka i revizija istorije dva svetska rata – prof. dr Miloš Ković
  • Geopolitičko nasleđe Drugog svetskog rata u savremenoj Evropi – naučni savetnik dr Milomir Stepić
  • Hibridne pretnje i resuverenizacija kao odgovor na nove geopolitičke izazove – akademik prof. dr Elizabeta Ristanović
  • Obojene revolucije – dr Branko Krga
  • Evropska bezbednost – ključni izazovi i perspektive – prof. dr Mitar Kovač
  • Rusija i ukrajinski konflikt – globalni bezbednosni izazovi – dr Dragan Petrović
  • Doprinos Ujedinjenih nacija miru – analiza dosadašnjeg rada i perspektiva – dr Iris Bjelica Vlajić
  • Nacionalni identitet u međunarodnim odnosima i njegov značaj za spoljnu politiku – dr Zoran Pešić

Skup su svečano otvorili i nime rukovodili: Rukovodilac naučnog projekta i predsedavajući prof. dr Božidar Forca i Dekan Fakulteta za poslovne studije i pravo prof. dr Milan Radosavljević.

 

 

 

ZAKLJUČAK

 

Fakultet za poslovne studije i pravo Univerziteta UNION – Nikola Tesla, još jedanput je pokazao da raspolaže kapacitetima za pripremu i realizaciju ovako značajnih aktivnosti, kakva je međunarodni naučni skup sa tako velikim brojem učešća naučnih radnika.

 

Informaciju sa međunarodnog skupa preneo je RTS i neke druge TV stanice.

 

Portal Odbrana i bezbednost pridružuje se prikazu izvanredno organizovanog i realizovanog međunarodnog naučnog skupa.