Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije reagovalo je na testiranje raketa koje su bile zabranjene Sporazumom o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, koji više ni jedna strana ne poštuje
U Vašingtonu je 1987.godine potpisan Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa između Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika i Sjedinjenih Američkih Država kada je Gorbačov posetio SAD. Sporazum je potpisan sa neograničenim rokom trajanja, a smatra se da je 1991. godine SSSR ispunio ovaj sporazum kada je uništio 1.752 balističke i krstareće rakete kopnenog baziranja, sa druge strane SAD su uništile 859 raketa.
U u februaru ove godine Amerika je počela povlačenje iz ovog sporazuma optužujući ruse da isti ne poštuju. Rusija je optužbe demantovala ali 4. marta je potpisan ukaz po kome Rusija prekida ispunjavanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Iako je postojala inicijativa sa ruske strane da se uvede moratorijum nad raspoređivanjem raketa, američka strana je bez razmišljanaja odbacila takvu inicijativu i rezultat je da je sporazum stopiran u avgustu 2019. godine.

DA LI NAM PREDSTOJI NUKLEARNI RAT?
Čemu vodi istupanje iz sporazuma dve vodeće svetske sile? Da li nam predstoji nuklearni rat? Ovo je pitanje koje se zdravom logikom nameće, ali potrebno je uzeti u obzir da se savremeni koncept bezbednosti značajno izmenio i da je velikim silama potreban ozbiljan razlog zbog kog bi usle u takav rat. To nikada neće biti borba protiv terorizma ili sukob zbog neke države trećeg sveta ili banana države. Ratovi u svim oblicima se vode zbog interesa, resursa, kapitala i energenata. I u skladu sa tim treba posmatrati i najnovije vesti iz Rusije.
Naime nekoliko meseci nakon napuštanja sporazuma SAD su izvršile testiranje krstareće rakete koja je pomenutim sporazumom bila zabranjena. Međutim tu testiranju nije kraj. Šef Pentagona Mark Esper saopštio je da su SAD uspeštno sprovele testiranje prototipa balističke rakete kopnenog baziranja. MSP Rusije je reagovalo na ovu izjavu saopštenjem u kom se izražava zabrinutost.
Ostaje da vidimo kakvi će biti dalji potezi Ruske federacije i da li će na ova testiranja biti oštrijih odgovora. Nije lako predvideti šta je to što bi moglo da se dogodi u međunarodnoj bezbednosti ali je sigurno da svet više na raspolaganju nema lidere poput Hruščova i Kenedija i da se buduće raketne krize neće rešavati poput one kubanske iz 1962. godine. Sa Putinom i Trampom se nikad ne zna.