Nakon pomoći Kine, UAE, EU setili su nas se i Rusi. Najavljeno je slanje lekara, stručnjaka za dezinfekciju objekata i druge pomoći od strane Ruske Federacije
Kako je došla pomoć iz Kine za borbu sa koronavirusom, dosta ljudi je očekivalo i pomoć Rusije, što je bilo i prirodno očekivati sa obzirom na jake odnose Srbije sa ovom zemljom. Treba napomenuti i da je Naftna Industrija Srbije donirala Air Srbiji 270 tona goriva za prevoz pomoći za borbu protiv korona virusa do Srbije. Ono zbog čega je u javnosti u Srbiji takođe očekivana pomoć jeste postojanje Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu ali je njegova neaktivnost i izostanak bilo kakve reakcije imala velik odjek u javnosti. Prvi zamenik ministra za vanredne situacije Ruske Federacije Aleksandar Čuprijan, prilikom posete RSHC-u u Nišu u februaru 2020. godine izjavio je:„Srpsko-ruski humanitarni centar funkcioniše već osam godina i predstavlja garanciju humanitarne bezbednosti čitavom balkanskom regionu“. Sada dolazi vreme da se to ostvari i ispravi. Nakon više zemalja, uključujići Italiju i SAD, na red je došla i Srbija.
Podsetimo, mi smo bili u poseti Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu gde smo intervjuisali i njihovo rukovodstvo, više o tome možete pogldati na sledećem linku: http://odbrana.test/2018/01/18/intervju-sa-rukovodstvom-rusko-srpskog-humanitarnog-centra/
U razgovoru sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, je rekao da je taj razgovor potvrda izvanrednih strateških odnosa i najbližeg prijateljstva dveju zemalja, ali i pokazatelj obostrane solidarnosti i međusobnog poverenja da zajedničkim snagama “suzbijemo velikog nevidljivog neprijatelja kakav je COVID-19”. Predsenik Putin je izjavio solidarnost sa Srbijom i obećao značajnu pomoć.
Malo koja zemlja se može pohvaliti da joj u ovoj situaciji pomažu najveće svetske sile, a nadamo se da će u budućnosti Srbija i Rusija više raditi na ostvarenju zajedničkih interesa na pravi način.
Miloš Tišma