PROLOG: Dana 26.05.2020. godine mnogi mediji preneli su izjavu predsednika Vlade Crne Gore, koja prepričano izgleda na sledeći način: Crna Gora će 1. juna otvoriti granice sa Hrvatskom, Slovenijom, Austrijom, Nemačkom, Poljskom, Češkom, Mađarskom, Albanijom i Grčkom, ali ne i sa Srbijom“. Granice ćemo otvarati prema zemljama koje imaju sličan epidemiološki status Kriterijum će biti najmanje 25 obolelih na 100.000 stanovnika”. Svakako, navedena vest (informaija) izazvala je brojna reagovanja, pre svega u Republici Srbiji i Republii Srpskoj.
ČITANJE IZMEDJU REDOVA
KONTEKST – DOGADJAJ – PRIČA
Pre nego što počnemo čitati između redova, pade mi na pamet da navedenoj informaciji iz Crne Gore dodam jedno poimanje konteksta, prisetim se jednog događaja iz života i začinim sve jednom pričom sa društvenih medija.
- Kontekst:
Etimologija kaže da termin kontekst potiče od latinske reči contextus koja označava neku vezu, smisao, spoj reči. Ovo je reč koja je iz lainskog jezika preuzeta u mnoge druge jezike u originalnom obliku. Najčešće se upotrebljava da označi vezu misli u govoru ili se odnosi na sadržaj jednog akta u celini.
Kontekst u svom najprostijem poimanju dolazi do izražaja kada koristimo neku reč koja ima dosta sinonima, kao na primer KOSA. Kosa travu kosi. Imala je cvetak u kosi. Sreli su se na kosi. Reči mu briju žešće od najoštrije kose. Ili na primer, kako bi rekli Zagorci: Gere na geri di geri bili zarobljeniki. (Gore, na gori, gde nešto gori, bili su zarobljenici).
Izreka: Briju reči kao najoštrija kosa, ima, svakako, prneseni smisao i vrlo “teško” smeštanje u kontekst. To je vrlo često u političkom žargonu, gde se oni koji reči izgovaraju, vrlo često, koriste stilskim figurama. U KONTEKSTU odnosa između Srbije i Crne Gore (Srba i Crnogoraca) poslednjih decenija toliko toga se “nakupilo” da je kontekst, praktično, vrlo teko jednoznačno odrediti…Istina je jedna, ali različita viđenja stvarnosti jesu STVARNOST.
- Događaj iz života:
Pre više od 30 godina radio sam u Centru vojnih škola u Zagrebu. U okviru Centra postojo je i Vojnotehnički fakultet (VTF) koji je školovao kadar za namensku industriju Jugoslavije. Uslov za upis na taj VTF, kao i na druge fakultete, bio je položen prijemni ispit. U jednom preduzeću namenske industrije zvanično su kandidovali tri mesta za VTF, a na prijemni ispit se prijavila i ćerka direktora te firme. Nakon testiranja osvojila je 7. mesto. Direktor firme je svojom odlukom proširio spisak potreba sa 3 na 10. Tako. ćerka direktora je “legalno” upisana na VTF.
- Priča sa društvenih mreža
Na Fejsbuku sam svojevremeno pročitao sledeću “šalu”:
Razgovor dvoje pre vjenčanja
On: Konačno, toliko dugo sam čekao.
Ona: Da li želiš da odem?
On: Ne otkuda ti ta ideja, već i sama pomisao na to za mene je strašna!
Ona: Da li me voliš?
On: Da svakako u svako doba dana i noći!
Ona: Da li si me ikad prevario?
On: Ne, nikad zašto to pitaš?
Ona: Da li me želiš poljubiti?
On. Da uvijek i svakom prilikom!
Ona: Da li bi me ikada udario?
On: Si poludila? Pa znaš valjda kakav sam!
Ona: Da li mogu u potpunosti imati povjerenja u tebe?
On: Da….
Ona: Dragi moj!
POSLE 7 godina braka – PROČITAJ TEKST ODOZDO PREMA GORE!.
Šta je zajedničko za sve tri prethodno navedene “priče”? CRV SUMNJE!
CRV SUMNJE
Izreka CRV SUMNJE (eng. worm of suspicion), je dosta rasprostranjena u našem, kao i drugim jezicima. Videćemo kako će tu izreku prevesti na crnogorski jezik. U skladu s prethodno navedenim o kontekstu, ta izreka se teško smešta u jednoznačan kontekst jer, obično, povlači za sobom SUMNJU u kazano ili urađeno. Počev od one “vuk dlaku menja, ali ćud ne”, kontekst reči i dela ima različit prizvuk onih koji kažu (deluju) i onih ko to kazano i učinjeno komentarišu (vrednuju).
CORONA FREE COUNTRIES, ovih dana, uobičajeno se prevodi kao država bez ijednog novog slučaja zaraze od korona virusa. S drug strane, CORONA FREE srešćemo u kontekstu: vidju da ti rečem, pobijedili smo koronu (a leka – vakcine još nema!),
U skladu s navedenim CORONA FREE, na primeru Montenegra, ima bar nekoliko konteksta.
KONTEKST 1: Svrstavanje oko porekla korona virusa
Od same pojave korona virusa u Kini prošle godine, počela su “nagađanja” o njegoom poreklu. Dva su karateristična pola CRVA SUMNJE. Prvi, da je korona virus nastao prirodnim putem odnosno prenosom sa životine (slepi miš?=) na čoveka. Drugi, drastičniji primer (Slika) jesu medjusobna optuživanja SAD i Kine o “laboratorijskom” proizvodu virusa.
Činjenica je da se u američko-kineski konflikt o poreklu korona virusa “uvlači” i naučni deo javnosti, dajući svoje “razloge” za tvrdnju o veštačkom proizvođenju virusa. Vrlo prepoznatljivo, crnogorski zvničnici podržavaju Trampa u “ping-pong” duelu sa SI Djinpingom.
KONTEKST 2: Pobedili smo korona virus
Stanje pandemije (epidemije) korona virusa je različito u raznim delovima sveta. Dok se u Evropi, uglavnom, primećuje njegovo slabljenje, u Rusiji, SAD, a posebno Indiji i Brazilu, evidentno je njegovo jačanje.
“Pobeda” nad virusom, zdravorazumski logično, nastaje kada se pronađe uspešan lek – vakcina. Toga leka, za sada, nema, niti je na pomolu, i pored brojnih istraživačkih poduhvata i eksperimentalnih istraživanja. U skladu s navedenim, “privremena” pobeda nad virusom se, s zdravtsvenog aspekta posmatrano, tumači od onog trenutka kada u dvostrukom trajanju period inkubacije (14+14 dana) ne bude pojave novozaraženih.
Crna Gora je zemlja u kojoj je, prema zvaničnim izveštajima, bilo 324 zaraženih, 315 je izlečeno, a 9 preminulo. S obzirom da nema novozaraženih, proglašena je pobeda nad korona virusom, s likovanjem PRVA KORONA FRI DRŽAVA U EVROPI.
Druge zemlje, pak, u kojima značajno slabi zaraza, ne proglašavaju pobedu nad virusom, nego suspenduju vanredno stanje i proglašavaju kraj epidemije. I to proglašenje kraja epidemije prati oprez od mogućeg tzv. drugog talasa. Vlada Slovenije je 14. maja proglasila kraj epidemije, koja je proglašena 12. marta. Prilika je da vidimo kakvo je stanje u zemljama sa kojima Crna Gora “otvara” granicu i onima koje nisu u toj poziciji (Srbija i BiH).
Nijedna zemlja navedena u tabeli, osim Slovenije, nije objavila kraj epidemije COVID-19. Pa po čemu su ISTE ili SLIČNE kao Crna Gora, kako stoji u izjavi predsednika Crne Gore. Zanimljivo bi bilo pitati zašto Crna Gora nije otvorila granicu sa Severnom Korejom, tamo nema ni jedan preminuli od korona virusa?
KONTEKST 3: Turizam
Od zemalja navedenih u tabeli, njih četri spadaju u one države čiji turisti u najvećem postotku učestvuju u turizmu (broj noćenja) u Crnoj Gori. Iako su gosti iz Srbije svake godine u značajnom broju, sve veći udeo u noćenjima dolazi iz Nemačke, Albanije, Poljske i Hrvatske.
KONTEKST 4: Priznanje Kosova
Sve zemlje navedene u prethodnoj tabeli, izuzev Grčke, priznale su tzv. nezavisno Kosovo. CRV SUMNJE, ili? Predsednik Cre Gore, svojevremeno je izjavio da je priznanje Kosova u skladu sa strategijskim interesima Crne Gore, što će u Srbiji razumeti…
KONTEKST 5: Takse 100% na robu iz Srbije i BiH
Mnogo je sličnosti u izjavi premijera Crne Gore o otvaranju granica i svojevremeno uvedenih taksi 100% koju su privremene vasti na Kosovu i Metohiji uvele na robu iz Srbije i BiH (RS), Ili je to samo CRV SUMNJE?
KONTEKST 6: Jezik
Stvarajući svoju državu, Crnogorci se upustiše u utakmicu priznavanja crnogorskog jezika. Čak su neki tvrdili da su Srbi (Vuk Karadzić) i drugi “oteli” crnogorski jezik. Prema zvaničnom izveštaju Crne Gore iz 2019. godine (PETI IZVJEŠTAJ CRNE GORE O SPROVOĐENJU EVROPSKE POVELJE O REGIONALNIM ILI MANJINSKIM JEZICIMA) srpski jezik govori 265.895 (42,88%) stanovnika, a crnogorski 229.251 (36,7%) populacije. Dakle, treba “sprečiti” širenje srpskog na uštrb crnogorskog jezika. CRV SUMNJE, ili?
KONTEKST 7: Svetinje
Nakon što je Narodna skupština Crne Gore usvojila Zakon o slobodi veroispovesti, u toj zemlji se dogodio “identitet”. Ne mireći se sa zatiranjem identiteta, otimanjem svetinja vernici Srpke pravoslane crkve (i Srbi i Crnogorci) podigli su glas. Litije su uzdrmale vladavinu Mila Djukanovića, a “spasila ga” epidemija COVID-19. S obzirom da je proglašena “pobeda” nad epidemijom, a Montenegro postala PRVA FRI COUNTRI u Evropi, te nakon hapšenja Vladike Joanikija i nekih drugih crkvenih velikodostojnika SPC, dolazak “turista” iz Srbije mogao bi “pogoršati” situaciju. CRV SUMNJE ili?
KONTEKST 8: Svako svoje Srbe ima
Raspad bivše SFR Jugoslavije posebno se odrazio na srpsko nacionalno biće, koje je ostalo raspolućeno u novoformiranim državama. Izuzev BiH, gde su Srbi ravnopravni (Dejtonski sporazum) sa ostale dve etničke zajednice (Bošnjaci i Hrvati), može se reći da u ostalim državama srpski živalj preživljava teške trenutke. Tako, “svako svoje Srbe ima”, postade moto na izborima, kada se želi pokazati ključni katalizator nestabilnosti. Svali na Srbe, za sada prolazi…Ali, možeš kako hoćeš, ali nećeš moći dokle hoćeš (Biblija).
Moje poslednje službeno putovanje u aktivnoj vojnoj karijri bila je poseta Crnoj Gori, 2012. godine. Tom prilikom, između ostalog, domaćin me je odveo na Cetinje. U muzeju na Cetinju kustos je iscrpno govorio o burnoj i slavnoj istoriji i vladarima Crne Gore, upadljivo preskočivši Petra Petrovića Njegoša. A što li se toliko Njegoš zameri “Crnogorcima”? CRV SUMNJE, ili?
Čitanje između redova je težak i mukotrpan posao. Ovo s razloga, što mnogo redova treba ne pročitati, već ZNATI, da bi se između redova čitalo.
REAKCIJA
Prve reakcije službene Srbije dolaze od predsednice Vlade Ane Brnabić i prvog podpredsednika i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića. Kad kažemo prve reakcije mislimo na izjave povodom otvaranje granica Crne Gore, od 01.06.2020, a ne na izjave iz Srbije u ukupnom kontekstu zbivanja u Crnoj Gori.
ANA BRNABIĆ: Srbija neće zatvarati granice za crnogorske građane, kao što je to uradila Podgorica za građane Srbije, ali će biti zatvorena za crnogorske mafijaše i kriminalne klanove, Srbija, kaže premijerka, neće uvoditi recipročne mere, ali je istakla da naši građani ne bi trebalo da idu tamo gde su nepoželjni.„Nastavićemo i dalje da se ponašamo odgovorno i ozbiljno prema našim građanima i da uvek govorimo istinu”, rekla je premijerka, iako, kako je dodala, pravi razlog za odluku Crne Gore da otvori granice za niz zemalja, ali ne i za Srbiju nije u epidemiji korona virusa i broju zaraženih.
IVICA DAČIĆ: Odluka vlasti u Podgorici da zatvore granicu za državljane Srbije je smešan i besmislen čin, a imaće i direktne štetne posledice isključivo za građane Crne Gore. Dačić je za „Blic”, komentarišući potez koji su crnogorske vlasti objavile, rekao da vlada Mila Đukanovića „namerno nije stavila Srbiju na listu država čiji građani mogu slobodno da uđu na prostor Crne Gore”. „To pokazuje njihov odnos prema Srbiji. Ako građani Srbije mogu slobodno u Mađarsku, Grčku, Bugarsku, zašto ne bi mogli i u Crnu Goru? Zaista smešno i pokazuje do kog je nivoa došla državna politika Crne Gore. Oni povlače poteze koji su na sopstvenu štetu i koji su porazni za njihove građane”, ističe Dačić. On navodi da je crnogorska vlast zapravo rekla da joj „ne trebaju turisti iz Srbije”.
Šta je sve (s obe strane) izgovoreno unazad, nećemo da navodimo, jer bi trebao čitav tom, a ne kolumna. A, s druge strane, treba znati čitati unazad.
EPILOG
Iako još uvek nema pravog leka-vakcine protiv korona virusa, sa mnogo poudanosti se može tvrditi da je pored raznih A, B, C, S…mutanata, korona počela da prelazi u CRVA (SUMNJE). Posle korone (ko preživi), dolazi vreme crva. Biće to legalno (direktorova ćerka na VTF), a trebaće znati čitati izmedju redova, pogotovo unazad (priča s drutveih mreža).
Međutim, viđju da ti rečem, neki pobijediše koronu, ali CRV?! Otuda, razlozi, kako ih navede premijer Crne Gore, zašto se granice Montenegro prema nekima otvaraju, a prema nekima (Srbija i Bih) ne, jesu DA SE VLASI NE DOSETE.
Kako “Djokica” zamišlja crva?
Prof.dr Božidar Forca