Stres i napetost danas su sve veći problemi koji se sve više i više javljaju u današnjem modernom svetu. Da stvar bude zanimljivija, ,,izgaranje na poslu” je i zvanično priznato kao psihološki sindrom koji se događa kod ljudi. Sa jedne strane ljudi će uvek tražiti način da izbace stres i nakupljenu nervozu, napetost. Jedan od načina za izbacivanja istih jesu i video igre.
Ukoliko bi otišli do šaltera državne službe, vrlo česta pojava koju ste mogli da zateknete jeste da su službenici igrali Zumu. Na prvi pogled jednostavna igra spajanja istobojnih lopti, a sa druge strane odmaranje mozga. Naravno, ukoliko se ista igra tokom aktivnog posla to nije nešto što je dobro ali tokom praznog hoda, poželjno je kako bi se mozak zanimao. Na taj način se donekle smanjuje nervoza i iznerviranost.
Recimo da ste imali loš dan na poslu ili ste besni na nekoga. Ukoliko ste ljubitelj pucačina, otvorićete igru, igrati sami ili sa prijateljima i na taj način kanalisati bes i nervozu kao borbi protiv digitilanih protivnika. Na taj način mozak se oslobađa nakupljenih negativnih emocija i sam čovek je spreman za sledeće aktivnosti potpuno oslobođen.
Naravno pored video igara uvek su postojali i drugi vidovi relaksacija i ubijanje nervoze i stresa poput društvenih igara, fudbala, vežbi i slično. Međutim s obzirom na brzo vreme u kojem živimo, igre su se pokazale kao najbrži vid brisanja negativnih emocija. Jednostavno govoreći, vrlo često reagujemo naglo ili kažemo nešto zbog čega se kajemo ukoliko postoji emocionalni naboj usled nekih spoljnih okolnosti. Ukoliko bi uzeli da igrate strategiju naterali bi mozak da jednostavno razmišlja i zaokupili biste vašu pažnju trenutnom izazovu koji stoji pred Vama zaboravljajući probleme. Čak i pre video igara, tradicionalne igre poput šaha služile su razvoju strateškog načina razmisljanja i primenjavanje strategija u svakodnevnom životu pa i ratu.
Jedan od najvećih problema jeste ukoliko ne postoji relaksacioni izlaz imajući u vidu da to stvara dalje probleme. Što se duže gomilaju isit mogu eksplodirati poput bombe i stvoriti ogromnu štetu a pogotovo zdravstvenu.
Svakako postoje različiti žanrovi igara ali cilj je opet isti, pronaći izlazak iz realnosti i ubijanje negativnih emocija u što kraćem vremenu. Igre kao vid sporednog hobija mogu doprineti kako korisnom razvoju čovekove psihe tako i relaksaciji i lakšem funkcionisanju čoveka kao pojedinca.
Izlaz je potreban. Video igre su primer, bilo da je reč o knjigi ili o nečemu drugom što zaokuplja pažnju suština ostaje da se psiha relaksira. Koliko je sport važan za fizičko zdravlje, toliko su druge psiho-društvene aktivnosti važne za mentalno.