AMERIČKO KROJENJE SVETA: OD ATOMSKE BOMBE DO…

Rat u Ukrajini, formalno (oružani deo), počeo je 24.02.2022. godine agresijom Rusije, kako je zvanično ocenila Generalna skupština UN, odnosno specijalnom vojnom operacijom, kako kaže Rusija. Vrlo brzo, oružani sukob Rusije i Ukrajine proširio se na sukob kolektvinog zapada, koji predvode SAD, sa jedne i, Rusije, sa druge strane. Globalno, mnogi su ovim ratom pogođeni, a niko nije pošteđen

ZAPLET

Neke priče „za decu“ imaju vrlo lucidno osmišljene naslove: Hiljadu puta zašto – hiljadu puta zato i slične. Za „odrasle“ i decu koja odrastaju, pokušaćemo baciti malo više svetla na jedan ugao posmatranja sadašnjeg sukoba u Ukrajini, koji PRETI DA….Taj ugao nazvali smo AMERIČKO KROJENJE SVETA!

Analitičari imaju različite poglede na poziciju SAD u međunarodnim odnosima, odnosno stav po pitanju američkog izolacionizma i, sa druge strane, američkog ekspanzionizma. Činjenicu da SAD nisu htele da se priključe Ligi naroda (1920), neki smatraju činjenicom da SAD nisu htele da se značajnije uključuju u međunarodne odnose. Međutim, Smilja Avramov upravo tvrdi suprotno, odnosno kaže da se nakon Prvog svetskog rata (PRVA POBEDA SAD) Amerika Vudra Vilsona snažno zahuktava ka osvajanju sveta.

DRUGA AMERIČKA POBEDA (Trumanova), kako kaže Smilja Avramov, jeste kraj Drugog svetskog rata. Iako je Nemačka kapitulirala 9.maja 1941, Japan se nije predavao. SAD su avgusta meseca bacile dve atomske bombe na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki i u trenu usmrtile preko 100.000 osoba. Bio je to prelomni momenat za kasniju brzu predaju Japana.

Atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, po nekim analitičarima, uopšte nisu bile usmerene na predaju Japana, jer je bilo samo pitanje časa kada će se to desiti, već OPOMENA SSSR-u, koji je OPASNO POČEO DA SE ŠIRI U EVROPI („Bauk komunizma kruži Evropom“)!

Amerika (Trumanova), preduzima TRI KLJUČNA KORAKA: 1) „Maršalov plan“ za oporavak Zapadne Evrope, 2) Trumanova doktrina blokiranja SSSR-a i 3) Formiranje NATO. UKRATKO:

  • Maršalov plan, u suštini, jeste američka pomoć zemljama Zapadne Evrope, koja je tada iznosila oko 13 milijardi dolara. Bilo je to „kukavičje jaje“ Amerike, jer se većina sredstava vraćala u SAD
  • Trumanova doktrina jeste pristup za blokiranje širenja uticaja SSSSR-a(komunizma), a zasnovana je na činjenici da je Amerika prva upotrebila atomsku bombu. Formalno, doktrinu je skovao KENAN, a počela je podrškom Grčkoj i Turskoj u međusobnom sukobu, kasnije su obe primljene u NATO. Nastavljena je tzv. ZADRŽAVANJEM ŠIRENJA UTICAJA SSSR-a, a zvanično odobrena od Kongresa. U suštini, bila je to doktrina za kasniji period koji je imenovan kao HLADNI RAT.
  • Formiranje NATO (1949) jeste vrhunac američkog nastojanja da izraste u Imperiju. Naime, evropske države Francuska i Velika Britanije, koje su „privolele“ i zemlje Beneluksa, 1948. godine formirale su ZAPADNU UNIJU (ZU). Bila je to „brana“ od ponovnog uzdizanja i pretnje Nemačke. Međutim, svakom je bilo jasno da od razorene i podeljene Nemačke ne može da dođe pretnja, već od ujedinjene sile kakav je bio SSSR i njegov uticaj u zemljama istočne i centralne Evrope. U tom smislu, SAD (i Kanada) sa 10 evropskih država, već 1949 formiraju NATO. Opet je to bila „američka igra“. Prvi generalni sekretar NATO, Lord Ismaj, o ciljevima formiranja Alijanse, kaže: 1) Nemačka pod čizmu (kontrolu), 2) Amerika u Evropu i 3) Ruse isterati iz Evrope.

Dakle, od 1945 do 1949. godine Amerika je uspela da hoogenizuje deo zapada protiv istoka (SSSR).

SSSR je već 1949 godine testirao svoju nuklearnu bombu i nije pridavao puno pažnje formiranju NATO. Ali, kada je u NATO primljena Nemačka (1955) i otpočelo raspoređivanje raketnih sistema u Turskoj, SSSR homogenizuje socijalističke države Evrope u Varšavski ugovor – VU (1955).

POČEO JE HLADNI RAT!

Hladni rat je drugi nazv za period bipolarizma u međunarodnim odnosima, odnosno sukoba dve sile SAD i SSSR i blokova kojima su bile na čelu – NATO i VU. Izraz „Hladni“ nastao je iz razloga što se SAD i SSSR, odnosno NATO i VU u tom periodu nisu direktno oružano sukobili.

Posedovanje nuklearnog oružja od strane svetskih sila (SAD i SSSR) sačuvalo je svetski mir, kazao je veliki Kenet Volc (američki neorealista).

Tabela. Nuklearno oružje SAD i SSSR na kraju Hladnog rata (1988)

TREĆA POBEDA AMERIKE (Buš, stariji), kako kaže Smilja Avramov, jeste tzv. Kraj Hladnog rata. Rušenje Berlinskog zida (1989), kao simbola Hladnog rata, dovelo je do ujedinjenja Nemačke (1990) i formiranja Evropske unije – EU (1992). S druge strane, raspušten je VU i raspao se SSSR (1991). BIO JE TO SIGNAL ZA „JURIŠ AMERIKE“!

Najavljujući Novi (unipolarni) svetski poredak (nakon Hladnog rata) Dzordz Buš (stariji) u Strategiji nacionalne bezbednosti SAD iz 1991, najavljuje ŠANSU AMERIKE DA VLADA SVETOM:

Novi svеtski porеdak nijе činjеnica; to jе tеžnja i prilika. Imamo izvanrеdnu mogućnost u kojoj su nеkoliko gеnеracija uživalе da izgradе novi mеđunarodni sistеm u skladu sa našim vrеdnostima i idеalima.  Unutar širе zajеdnicе nacija jasno vidimo svoju ulogu. Moramo nе samo da zaštitimo našе građanе i svojе intеrеsе, vеć i da pomognеmo u stvaranju novog svеta u komе našе osnovnе vrеdnosti nе samo da opstaju vеć i cvеtaju. Moramo raditi sa drugima, ali moramo biti i lidеri.

Da bi vladala svetom Amerika je, osim ekonomske, trebala i snažnu vojnu moć. U tom smislu, iako se raspao i VU i SSSR, SAD su očuvale NATO. Opet je to „vešta igra Amaerike“. Naime, NATO je zaslugom SAD opstao u skladu s članom 53 Glave VIII Povelje UN, kao regionalni sporazum koji može da se angažuje na poziv Saveta bezbednosti UN, jer OUN nema svoje oružane snage.

Da bi demonstrirali svoju snagu, SAD i NATO su 1999. godine izvršili agresiju na SR Jugoslaviju, mimo mandata SB UN i protivno članu 5 Ugovora o formiranju Alijanse. Iste godine, NATO je doneo ŠESTI STRATEŠKI KONCEPT u kome su usvojena DVA VRLO OPASNA CILJA: 1) Širenje NATO na istok (ka granicama Rusije) i 2) Angažovanje mimo člana 5 Vašingtonskog ugovra, sa ili bez mandata SB UN!

Treba samo podsetiti da su zapadni lideri „obećali“ tadašnjem sovjetskom predsedniku Mihailu Gorbačovu da se ujedinjenjem Nemačke (1990) i njenim prijemom u NATO, Alijansa „NI ZA CENTIMETAR NEĆE ŠIRITI NA ISTOK“. Tada je NATO brojao 16 država članica, a danas 32. Dakle, NATO ne da se nije širio ni za centimetar, nego je narastao 100% po broju država, odnosno proširio se hiljadama kilometara. TOLIKO O OBEĆANJIMA ZAPADA („Danajci“).

Na osnovu zaključaka u VI Strateškom konceptu (1999), NATO se počeo širiti, a SAD su počele da disciplinuju pojedine države sveta, naravno upotrebom Alijanse, sa ili bez mandata SB UN. Avganistan, Irak (ponovo), Libija, Sirija, Ukrajina…..NATO je 2004, prijemom Baltičkih država izbio na grancie sa Rusijom, ali to nije bilo dovoljno. Trebalo je izbiti na granicu u srcu Evrope, dakle na prostoru UKRAJINE!!!

Za vreme predsednjika Donalda Trampa, Amerika uviđa da joj ništa dobro ne donose ratovi širom sveta. U tom smislu, u Strategiji nacionalne bezbednosti 2017 (Trampova strategija) imenuju se DVA KLJUČNA PROTIVNIKA: Rusija i Kina, kao revizionističke države. Prema njima se usmerava moć i sila SAD, ali i NATO. Takođe, Tramp je počeo da povlači snage SAD iz nekih delova sveta.

Trampa na čelu SAD nasleđuje Bajden. Otpočeto povlačenje SAD i NATO iz Avganistana (nakon 20 godina rata), završava se dosta „sramno“ za najjaču silu sveta. ALI: „Vratila se Amerika“, poručuje Bajden nakon pobede na izborima 2020. Svi su sa zebnjom čekali – gde se to vratila Amerika? Sramno povlačenje iz Avganistana, Amerika „lukavom igrom“ anulira potpaljivanjem fitilja UKRAJINA. Rusija naseda na američki trik i 2022 godine oružano napada Ukrajinu. POČINJE HAOS!

Da li je Rusija loše procenila situaciju napadom na Ukrajinu, pokazaće vreme. Međutim. Činjenica je da se osim Ukrajine, vrlo brzo suočila sa sukobom sa kolektivnim zapadom koji predvode SAD. Od početka rata u Ukrajini, SAD i NATO ističu: 1) Rusija mora da bude poražena ili 2) Rusija ne sme da pobedi u ovom ratu. S druge strane, Rusija konstantno podvlači da će svi ciljevi specijalne vojne operacije u Ukrajini biti ostvareni.

Amerika i kolektivni zapad, osim finansijske, Ukrajini daju i značajnu vojnu pomoć u naoružanju i opremi, instruktorima, pa i posebnim jedinicama. Međutim, svima je jasno da je ta pomoć nedostatna da se Ukrajina snažnije suprotstavi Rusiji, koja je mnogo puta vojno snažnija. Tako, vojna pomoć zapada Ukrajini, jeste „dolivanje ulja na vatru“ u sukobu „do poslednjeg Ukrajinca“.

Dostavljanje vojne pomoći Ukrajini od strane zapada imalo je svoju gradaciju, dok nije naraslo na avijaciju i raketne sisteme srednjeg dometa, kojima Ukrajina može da gadja ciljeve u dubini Rusije. U takvoj situaciji, Rusija opominje zapad da će iskoristiti sva sredstva da odbrani svoje interese, podrazumevajući i nuklearna. Tako, prvi dalekometni raketni (zapadni) projektil od strane Ukrajine na teritoriju Rusije, prouzrokovao je UKAZ predsednika Putina o reviziji Nuklearne doktrine, a Rusija je otpočela sa dejstvima najsavremenijim balističkim raketama.

RASPLET

Rat Rusije i Ukrajine, koji se proširio na sukob kolektivnog zapada protiv Rusije, iznjedrio je jedan proces koji malo ko pominje u teoriji. NAIME, NIJE U PITANJU ŠIRENJE NATO, VEĆ SABIJANJE ALIJANSE U EVROPU!!!

Amerika je došla do zida (Ukrajina) u širenju NATO, iako se Alijansa proširila na Finsku i Švedsku. To je snažno blokirala Rusija.

U maju mesecu u Pekingu, Si Đinping i Putin su zaključili: NATO NEMA ŠTA DA TRAŽI U AZIJI!!!

SAD i EU gube pozicije u Africi i Južnoj Americi.

SAD pokušavaju da formiraju tzv. ISTOČNI NATO. Istočni NATO ima širi i uži aspekt poimanja. Širi aspekt poimanja jesu integracije SAD oko Kine (Indopacifik), kao što su: Aukus, Pet čiju, Kvad, I2+U2 i C5+1. Uži aspekt pojma „istočni NATO“, jeste tzv. Američki zid prema Rusiji u Evropi. Taj zid čini grupa B9 (Bukureštanska grupa) formirana 2015.godine (Baltičke države, Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Rumunija i Bugarska). U njih Amerika ulaže posebni nadu u borbi sa Rusijom. Ali, u tom zidu ima pukotina. Sve više se stavovima i SAD i NATO protive Mađarska, Slovačka, a i u manjem neke druge zemlje Alijanse.

DAKLE, NATO NEMA GDE NEGO U EVROPU. A ŠTA ĆE NATO U EVROPI???

EPILOG

Krčag je išao na vodu i slomio se. Američka politika duga više od jednog veka je pred porazom. Kada veliki gube, mali stradaju.

Provokacija od upotrebe nuklearnog oružja, po mnogima je teža nego ona iz 1962 (Kubanska kriza) kada su se sukobili SAD i SSSR oko razmeštanja sovejtskih raleta na Kubi.

Rusija je, trenutno, značajno jača od zapada u nuklearnom oružju. Ali, sve prednosti, u tom smislu, jesu besmislene, ako se ima u vidu da obe strane (SAD i Rusija) arsenalima kojima raspolažu mogu da unište sve na Zemlji planeti.

Sve svoje zašto, ima svoje ZATO. Da li će američka politika i ruski odgovor dozvoliti deci da normalno rastu i spoznaju odgovore na sva pitanja?

Kežemo DECI, a ne bubašvabama! ALO, ČUJETE LI SILE(dzije)!!!

Prof.dr Božidar Forca