DUGA

File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Double-alaskan-rainbow.jpg

NAUKA: Duga nastaje prelamanjem sunčeve svetlosti kroz kapi kiše. Svetlost se najpre prelama na površini kapi kiše, potom jednom sa unutrašnje strane kapi pod određenim uglom, i opet na površini kapi. Iznos ugla za koji se prelama sunčev zrak, tj. indeks prelamanja svjetlosti upravo zavisi od svoje talasne dužine, a ne zavisi od veličine kapi. Ova pojava se naziva disperzija. Najintenzivnija svetlost se prelama pod uglom od 42°, i svi zraci koji se odbiju pod istim uglom daju snop svetlosti koji predstavlja određenu boju. Zraci odbijeni pod uglom od 42° stvaraju crveni snop svetlosti, zraci odbijeni pod uglom od 40° stvaraju snop ljubičaste svjetlosti, a svi zraci odbijeni između 40° i 42° daju različite nijanse između ovih dveju boja. Sve one zajedno predstavljaju spektar svetlosti

VEROVANJE: Zahvaljujući svojoj lepoti, nedostižnosti i istorijskim teškoćama u objašnjavanju ovog fenomena, duga ima svoje mesto u legendi. U grčko-rimskoj mitologiji smatrana je vezom Zemlje i Neba. U kineskoj mitologiji, duga je prorez na nebu koji je napravila boginja Nuva koristeći kamenice od pet različitih boja. Još jedno drevno prikazivanje duge dato je u Epu o Gilgamešu kada je majka Ištar podiže u nebo kao obećanje da ona „nikada neće zaboraviti te dane velikog potopa“ koji uništiše njenu decu. Prema Postanju, posle Nojevog potopa Bog je stavio dugu na nebu kao znak saveza Boga i ljudi. Često je prikazivana na zastavama, kao simbol nove ere, nade ili društvene promene, za vreme ratova i drugih društvenih nepogoda, kao simbol mira i drugarstva.

GODINE DUGE NA NEBU NEMA DUGE

Neke čudne kiše padaju decenijama. Padaju iz oblaka koji ne dozvoljavaju da se pojavi sunce. I ako se na tren sunce pojavi, kapi kiše su takve da ne dozvoljavaju prelamanje svetlosti. Svet upada u sve veći mrak.

Dugoročna vremenska prognoza: Monsun sa Zapada širi se na istok i posebno će pogoditi delove Bliskog Istoka i Evrope. U ostalim delovima sveta očekuju se snažni vetrovi, pljuskovi i grmljavine, koji će dovesti do poplava i klizišta. Svetska metereološka organizacija nema merne instrumente koji mogu da izmere nalete novog nevremena i do daljeg se neće oglašavati. Ko ne razume, shvatiće!

Evropska metereološka stanica, prenoseći upozorenje svetske organizacije, saopštava: Nevreme je već snažno zahvatilo Ukrajinu, proširilo se na Gruziju, Francusku, Nemačku, Jermeniju i Rumuniju, a zahvatilo je i Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, sa tendencijom daljeg proširenja. Očekujemo pomoć Amerike u novim mernim instrumentima. Do tada, iz Evrope, nema ko da se oglašava!

Američka metereološka stanica se usred snažnog nevremena našla u poslu velike reorganizacije i ugradnje novih mernih onstrumenata. Prvi, za sada slabi signali, pokazuju usmerenja na smirivanje nevremena nad Ukrajinom i delimično nad Bliskim istokom, ali se pojavljuje šum. U puzama smene šuma i razumljivosti, može se razumeti nešto kao upozorenje da sledi zabrana ugradnje kineskih i (nerazumno) delova u nacionalne sisteme.

Svi pokušaji da se uhvati signal kineske metereološke stanice ostaju bezuspešni. S druge strane, neki satelistski snimci pokazuju razmeštanje metereoloških stanica u Rusiji.

EPILOG

Dolazi mali Perica iz škole, pevuši …Zašto sunce posle duge…. Đak prvak, radostan obraća se starom deki koji više sluša nego što gleda najnovije vesti iz zemlje na nacionalnoj frekvenciji.

Perica: “Deko, danas mo u školi učili šta je DUGA. Kažu, ko prođe ispod duge da će biti srećan. Rekla je učiteljica da pitamo starije ša je to duga i da se pripremimo za sutra”.

“Duga, sine može da bude samo bolest”, uzvrati deko.

Prof.dr Božidar Forca