KUMANOVSKI SPORAZUM 20 GODINA POSLE

Srbija obeležava 20 godina od potpisivanja vojno-tehničkog sporazuma u NATO bazi u Kumanovu, kojim su prekinuti vazdušni napadi NATO na Saveznu Republiku Jugoslaviju

 

Takozvani Kumanovski sporazum su potpisali general Vojske Jugoslavije Svetozar Marjanović, policijski general Obrad Stojanović i britanski general Majkl Džekson. Najznačajniji delovi sporazuma bili su prekid neprijateljstva između NATO i Vojske Jugoslavije i policije, potom povlačenje srpske  vojske i policije sa Kosova u roku od 11 dana, uspostavljanje zone bezbednosti unutar granice Srbije i Crne Gore na kopnu dužine od 5 km i obaveza KFORA da razoruža borce OVK.

Povodom obeležavanja ovog događaja organizovana je međunarodna konferencija Odbrana od NATO agresije – 20 godina posle u Domu Garde u kasarni Topčider, na kojima su se prisutnima obratili ministar odbrane Aleksandar Vulin, koji je rekao da je 1999. godina bila možda i najmračniji deo naše istorije jer nikada nismo bili tako usamljeni. Ministar je takođe istakao da su čak i naši prijatelji imali političke elite koje nisu uradile ništa kako bi se sprečilo bombardovanje i da je od naše zemlje traženo da se samoponištava, da se odrekne svoje istorije i prihvati tuđe zločine. Ministar je na kraju pohvalio spremnost i hrabrost svog naroda koji se se smelo suprotstavio NATO agresiji.

Prisutnima se obratio i rektor Univerziteta odbrane general-pukovnik Goran Radovanović, koji je rekao da ova konferencija ima ogroman značaj i da nikada nećemo dozvoliti da se brutalnosti i povreda međunarodnog prava zaborave.

Na ovoj konferenciji prisustvovali su i predstavnici Ruske Federacije, Narodne Republike Kine, Republike Belorusije i predstavnici Bosne i Hercegovine.

Vojska Jugoslavije je napustila Prištinu 16. juna, u konvoju od pedesetak teretnih i putničkih vozila, a njihov odlazak nadgledali su predstavnici mirovnih snaga UN, dok su prve NATO trupe ušle na teritoriju Kosova sa teritorije današnje Republike Severne Makedonije.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija 10. juna usvojio je Rezoluciju 1244, koja se odnosila na rešavanje sukoba na Kosovu i Metohiji. Rezolucija, između ostalog, predviđa povratak određenog broja srpskih  vojnika i policajaca na teritoriju Kosova i Metohije, nalaže relevantnim međunarodnim institucijam i organizacijama  da raspodele civilne i bezbednosne trupe na teritoriji Kosova u cilju održanja trajnog mira, određuje zadatke međunarodnih snaga na Kosovu i naređuje demilitarizaciju Oslobodilačke vojske Kosova.

Neke tačke iz Rezolucije 1244, kao što je, na primer, povratak vojnog i policijskog osoblja SRJ do dan-danas nisu sprovedene.

Izvor: www.mod.gov.rs

Foto-izvor: politika.rs

Autor: P. Milošević