DOMETI EVROPSKOG ZELENOG DOGOVORA

Evropski zeleni dogovor nameće Evropskoj Uniji  nesagledive promene – pre svega od toga kako ljudi greju domove do onoga šta voze i gde rade. Takođe ovaj dogovor dolazi sa ozbiljnim rizikom: da ga druge zemlje neće slediti, zadajući jak udarac konkurentnosti evropskih kompanija

Promene koji donosi zeleni dogovor (EU Green Deal) je izazovniji činjenicom da je to blok odgovoran za manje od 10 procenata globalnih emisija ugljen-dioksida – što znači da je EU premala da obori krivu i izbegne najgore posledice promene klime ako ne može da pridobije druge zemlje da se pridruže borbi. Pa ipak, neki bi rekli da EU snosi posebnu odgovornost da se potrudi. Iako EU emisije danas mogu bledeti u poređenju sa nekim drugim industrijskim titanima, Evropa spaljuje fosilna goriva još od industrijske revolucije pre skoro dva veka – čineći EU, zajedno sa Ujedinjenim Kraljevstvom i Sjedinjenim Državama, odgovornim za većinu gasova staklene bašte ispuštenih u atmosferu koji sada zagrevaju planetu. Zato EU reguliše celokupan život jednog građaniian EU i nmotiviše ga i usmerava da ne zagađuje.

Što se tiče klimatskih promena, bolje je biti u regiji koja emituje vazduh. To je stav koji će Evropska unija nastojati da postavi saveznicima i protivnicima dok se zalaže za agresivno domaće smanjenje proizvodnje gasova sa efektom staklene bašte u okviru svog Zelenog dogovora. To je scenario rizika i nagrade za samoproglašenog svetskog klimatskog lidera, jer biti prvi je dobro samo ako ne završite sami. Veliko pitanje za „geopolitičku komisiju“ predsednice Evropske komisije Ursule von der Lejen je kako da povede druge napred.

Zeleni dogovor nosi mnogo toga ali nije značajan ukoliko Pariski dogovor i svi drugi zeleni dogovir ne budu ispoštovani od strane svih velikih zagađivača. Srbija kao mali deo ovog zagađenja mora da otvori oči u procesu priključenja EU, jer će nas ovaj zeleni dogovor u suprotnosti dosta koštati.